معاینه فنی

خدمات معاینه فنی بدون نوبت دهی

در‌صورتی‌که خودروی شما مشمول معاینه فنی باشد، برای جلوگیری از جریمه روزانه باید معاینه فنی خودرو را حتماً انجام دهید. با آیتول به صورت غیرحضوری و بدون نوبت، معاینه فنی خودروی خود را دریافت کنید. کافی ‌است درخواست خود را در سامانه آنلاین آیتول ثبت کنید، تا بدون‌نوبت و به‌صورت کاملاً غیرحضوری معاینه فنی خود را انجام دهید.

رزرو معاینه فنی

در این قسمت میتوانید برای رزرو معاینه فنی اقدام کنید.

لطفا شماره پلاک خود را وارد نمایید.

استعلام وضعیت و رزرو نوبت معاینه فنی

مراحل معاینه فنی

بازرسی ظواهر خودرو

بررسی میزان آلایندگی

بررسی کمک فنرها

آزمون ترمزها

سیستم تعلیق

کارکرد چراغ‌ها

بررسی میزان لغزش به طرفین

مراحل معاینه فنی خودرو

با کارپرداز نیازی نیست منتظر نوبت دهی معاینه فنی بمانید

فرقی ندارد در فصل سرد یا فصل گرم مهلت معاینه فنی خودروی شما فرا می‌رسد؛ مراکز معاینه فنی همیشه شلوغ بوده. پروسه‌ی معاینه فنی نیز کاری طاقت‌فرسا است. حتی ممکن است مدارک مورد نیاز خودروی خود را فراموش کرده و دوباره مجبور به نوبت‌گرفتن شوید. با کارپرداز از شر همه‌ی این مشکلات راحت می‌شوید.
کارپرداز از طرف شما به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده و با طی کردن فرایند‌های اداری و قانونی، معاینه فنی خودروی شما را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد. توجه کنید که برای انجام معاینه‌فنی نیازی به وکالت‌کاری نیست. در این صورت، از زمان خود استفاده‌ی بهینه‌تری می‌کنید و کار را به کارپرداز می‌سپارید.
آیتول سامانه‌ای امن است و نظارت کاملی به سفیران خود دارد. در پنل کاربری آیتول می‌توانید مشاهده کنید که معاینه فنی در چه مرحله‌ای قرار دارد و خودروی شما با چه سرعتی در حرکت است.

ثبت درخواست

برای معاینه فنی غیر حضوری و بدون نوبت کافی‌است اطلاعات خودروی خود را در سامانه کارپرداز آیتول وارد کنید.

هماهنگی

بلافاصله پشتیبانی کارپرداز آیتول با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم جهت اعزام سفیر و دریافت خودرو را با شما انجام می‌دهد.

اعزام سفیر

سفیر کارپرداز آیتول جهت، صدور بیمه، کارشناسی خودرو، دریافت مدارک و همچنین خودرو به محل مورد نظر شما مراجعه می‌کند.

کارشناسی خودرو

سفیر کارپرداز، خودروی شما را با چک لیست تحویل خودرو بررسی و کارشناسی کرده و سپس با تهیه فیلم و عکس، اطلاعات را ثبت می‌کند.

صدور بیمه‌نامه

در محل بلافاصله برای شما بیمه‌نامه صادر می‌شود. خیال‌تان راحت باشد؛ خودروی شما در انجام فرایند معاینه فنی، مشمول بیمه بدنه و مسئولیت است.

دریافت مدارک

سفیر کارپرداز مدارک مورد نیاز برای انجام فرآیند قانونی و اداری معاینه فنی را در محل از شما تحویل می‌گیرد.

معاینه فنی

سفیر کارپرداز در سریع‌ترین زمان ممکن فرآیندهای قانونی و اداری را طی می‌کند و معاینه خودروی شما را در مراکز مورد نظر انجام می‌دهد.

تحویل خودرو

پس از انجام کامل معاینه فنی، سفیر کارپرداز آیتول بلافاصله خودرو را به همراه کلیه مدارک در محل شما تحویل می‌دهد.

کارپرداز

مجری تشریفاتی خودرو شما

تعویض پلاک

تعویض پلاک اتومبیل خود را به کارپرداز بسپارید

ترخیص خودروی توقیفی

کارپرداز به‌جای شما خودرو توقیفی را ترخیص می‌کند
کارپرداز
معاینه فنی چیست؟
هر کشوری برای حمل و نقل خود قوانین خاصی دارد. استفاده از خودور‌های فرسوده به دلیل آلاینده‌های مضری که ایجاد می‌کنند، ممنوع است. در واقع معاینه فنی روشی است؛ که از طریق آن می‌توان فهمید که خودرو از نظر سلامت فیزیکی و انتشار آلاینده در چه سطحی قرار دارد. چنانچه وسیله نقلیه شما تمامی مراحل معاینه فنی را بگذراند، تاییدیه معاینه فنی می‌گیرید و می‌توانید در تمامی شهر‌های سراسر کشور تردد کنید.
اعتبار معاینه فنی چند سال است؟
اعتبار معاینه فنی برای تمامی خودرو‌های داخلی و خارجی به مدت یک سال است.
معاینه فنی برای چه خودرو‌هایی اجباری است؟
در سال 1400 طبق قانون تمام خوددروهای تولید داخل 1395 و ماقبل، خودرو‌های وارداتی سال 2016 و ماقبل و خودرو‌های عمومی 98 و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند. به دلیل ترافیک کاری و ازدحام مراکز معاینه فنی پیشنهاد می‌شود که از سرویس کارپرداز استفاده کنید. کارپرداز خدمتی دیگر از آیتول است که بدون حضور در مراکز معاینه فنی و بدون نوبت می‌توانید معاینه فنی خودروی خود را انجام دهید.
هزینه معاینه فنی چقدر است؟
هر سال هزینه معاینه فنی تغییر می‌کند. هزینه معاینه فنی انواع وسیله نقلیه در سال ۱۴۰۰ در جدول زیر آمده است:
نوع خودرو هزینه معاینه فنی هزینه مراجعه مجدد
معاینه فنی خودروهای سبک 47 هزار تومان 10 هزار تومان
معاینه فنی خودروهای سنگین و نیمه سنگین 71 هزار و 600 تومان 12 هزار تومان
معاینه فنی موتور سیکلت 12 هزار تومان 2 هزار تومان
نوبت دهی معاینه فنی خودرو چگونه است؟
انجام حضوری معاینه فنی در مراکز شلوغ و پرازدحام را فراموش کنید! در سامانه آنلاین کارپرداز آیتول دیگر نیازی به گرفتن نوبت و مراجعه حضوری برای معاینه فنی نیست. با وارد کردن اطلاعات خودروی خود در سامانه آیتول و ثبت درخواست، بدون نوبت و به صورت کاملا غیر حضوری، می‌توانید معاینه فنی خود را انجام دهید.
سفیران کارپرداز آیتول به مکان مورد تایید شما مراجعه و پس از صدور بیمه‌نامه، کارشناسی و دریافت مدارک خودروی شما، نسبت به انجام مراحل اداری و قانونی معاینه فنی اقدام می‌کنند. پس از طی شدن فرایند معاینه فنی، سفیران کارپرداز آیتول سریعاً خودروی شما را در محل مورد تایید شما تحویل می‌دهند.
مدارک مورد نیاز برای معاینه فنی
هنگامی که سفیر کارپرداز آیتول جهت دریافت خودروی شما اعزام می‌شود، مدارک زیر را جهت طی شدن مراحل قانونی و اداری معاینه فنی به سفیر تحویل بدهید.
 • اصل کارت یا سند خودرو
 • فرم تشخیص عیوب ظاهری
مراحل معاینه فنی خودرو چگونه است؟
معاینه فنی در 7 مرحله انجام می‌شود. ابتدا خودرو باید پذیرش شود. پلاک خودروی شما با دوربین چک می‌شود، پس از تایید پلاک و ارائه مدارک، خودرو پذیرش می‌شود. 7 مرحله زیر برای گرفتن تاییدیه معاینه فنی به ترتیب انجام می‌شود.
مرحله اول: بازرسی چشمی یا ظواهر خودرو
در مرحله اول از نظر ظاهری خودرو کاملا بررسی می‌شود، در‌صورتی‌که هر کدام از موارد زیر در بازرسی چشمی ایرادی داشته باشد، خودرو در همین مرحله رد می‌شود:
 • بررسی سالم بودن آینه‌ها
 • کارکرد درست برف پاک‌کن
 • کارکرد درست بوق خودرو
 • بررسی سالم بودن و ترک نداشتن شیشه‌ها
 • عدم وجود هرگونه فرورفتگی بدنه خودرو
 • بررسی پوسیدگی بدنه
 • وضعیت باد و ساییدگی لاستیک‌ها
 • بررسی اگزوز
 • حجم دود خروجی از اگزوز
 • بررسی روشن شدن چراغ‌های نور‌پایین و نوربالا
 • روشن شدن چراغ راهنما
 • روشن شدن چراغ عقب (ترمز، دنده عقب، خطر، چراغ پلاک)
 • وجود طلق چراغ‌های عقب
 • بسته‌شدن درست کمربند‌ایمنی
 • متعلقات اضافی بر روی بدنه خودرو
لازم به ذکر است چنانچه تجهیزاتی مانند بوق نامتعارف روی خودروی نصب شده، غیر استاندارد باشد؛ در همین مرحله خودرو رد می‌شود.
مرحله دوم: بررسی میزان آلاینده
در مرحله‌ی دوم خودرو را روی سطح ایستایی قرار می‌دهند و خودرو در دنده‌های مختلف شروع به کار می‌کند. تجهیزات پیشرفته‌ای در این بخش وجود دارد که حجم دود اگزوز را بررسی می‌کنند. چنانچه میزان گاز‌های دی اکسید کربن و مونوکسید کربن از میزان استاندارد بیشتر باشد، خودرو در این مرحله رد شده و اجازه تردد در شهر را نخواهد داشت. اگر فیلتر هوای خودروی خود را به موقع تعویض کنید، شانس بیشتری برای رد کردن این مرحله خواهید داشت.
مرحله سوم: بررسی کمک فنر‌ها و خطر واژگونی
تعادل خودرو به کمک فنر‌ها بستگی دارد. کمک فنر‌ها در پیچ و خم‌های جاده تعادل خودرو را حفظ می‌کنند؛ که بتوانید با سرعت پیچ‌ها رد کنید. در مرحله سوم عملکرد کمک فنر‌ها بررسی می‌شود و نتایج در سیستم ثبت می‌شود. چنانچه کمک فنر‌ها در حد استاندارد تعیین شده نباشند، خودروی شما به دلیل احتمال خطر واژگونی بالقوه، اجازه تردد نداشته و در معاینه فنی رد خواهد شد.
مرحله چهارم: بررسی ترمز‌ها، لنت، روغن‌ترمز و عملکرد ترمز‌دستی
ترمز از مهم‌ترین بخش‌های خودرو است و ضروری بودن سلامت فیزیکی و اطمینان از عملکرد درست ترمز باعث شده، که در مرحله چهارم سخت‌گیری بیشتری ‌شود؛ چرا که جان شما و سرنشینان به دقت و شتاب‌گیری ترمز‌های خودروتان وابسته بوده و در این مرحله لنت‌ها، میزان روغن‌ترمز و نحوه عملکرد ترمز‌دستی بررسی می‌شود.
مرحله پنجم: بررسی سیستم تعلیق
در مرحله پنجم با فشار وارد کردن به سیستم تعلیق خودرو، محکم بودن اتصالات بررسی می‌شود. چنانچه اتصالات ضعیف باشند در حوادث رانندگی تبعات سنگین و جبران ناپذیری را ممکن است به دنبال داشته باشند و در این مرحله نیز خودرو رد می‌شود.
مرحله ششم: بررسی عملکرد چراغ‌ها
در مرحله‌ی ششم تمامی میزان نور و زاویه تابش چراغ‌های خودرو، اعم از چراغ جلو، عقب و راهنما بررسی می‌شوند.
مرحله هفتم: بررسی میزان لغزش به طرفین
اگر چرخ‌های خوردو در یک راستا نباشند، واژگونی خودرو قطعی است. برای اطمینان از هم‌راستابودن چرخ‌ها، چهار چرخ خودرو در یک سطح ایستا با فرمان تنظیم‌شده تا 1 کیلومتر رو به جلو حرکت داده می‌شود. چنان‌چه در این 1000متر، خودرو بیش از 7 متر انحراف داشته باشد رد می‌شود. لازم به ذکر است؛ که در مرحله هفتم باز یا بسته بودن دهانه چرخ‌ها نیز بررسی می‌شود.
جریمه نداشتن معاینه فنی چقدر است؟
داشتن تاییدیه معاینه فنی برای همه‌ی خودرو‌های مشمول، اجباری است. طبق اعلام پلیس راهور برای تردد در تمامی شهر‌های سراسر کشور، خودر‌های مشمول باید معاینه فنی داشته باشند. چنانچه خودرویی معاینه فنی نداشته باشد روزانه به مبلغ 50 هزار تومان جریمه می‌شود.
کارپرداز؛ معاینه فنی بدون نوبت و غیرحضوری
کارپرداز خدمتی جدید و متفاوت از آیتول است. شما می‌توانید تمامی فرآیند معاینه فنی را به کارپرداز بسپارید. بعد از اعزام سفیر به محل شما، خودرویتان تحت پوشش کامل بیمه‌بدنه و مسئولیت قرار می‌گیرد. برای شروع همین‌حالا درخواست معاینه فنی خود را در آیتول ثبت کنید.