۱۶
شهریور

چگونه استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی را انجام دهیم؟

در زمان خرید و فروش هر وسیله نقلیه‌ای باید یک سری قوانین رعایت شود. یکی از قوانین این است که موقع خرید و قبل از اینکه خودرو یا هر وسیله دیگری را تحویل بگیرید، باید پلاک ماشین را به اسم خریدار بزنید. فرقی هم ندارد وسیله نقلیه شما نو باشد یا دست دوم. بعد از آن نیز باید استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی برای شما انجام شود که در ادامه این مقاله بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنیم.
این نکته هم اضافه کنیم که اگر فروشنده‌ای وکالتی را به خریدار داده باشد تا مراحل تعویض پلاک را انجام بدهد، باید از صحت مراحل انجام کارها نیز مطلع شود، به این خاطر که اگر جرمی با پلاک ماشین فروشنده صورت بگیرد، عواقب آن بر عهده خود فروشنده است.

استعلام پلاک فعال خودرو؛ هر تعداد که به‌نام شماست

شما در صورتی که حتی خودروی جدیدی را خریداری نکرده باشید، توصیه می‌شود تا استعلام تعداد پلاک‌های بنام را انجام بدهید؛ به این خاطر که وقتی یک پلاک خودرو به اسم شما باشد، هر آنچه که در رابطه با خودرو پیش بیاید عواقب آن با خود شماست. برای مثال اگر شخصی با پلاکی که به نام شما باشد دزدی کند، شما مجرم محسوب می‌شوید، چون پلاک به نام شماست. پس بهتر است تا چند وقت یک بار استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی را انجام بدهید و اگر موردی را مشاهده کردید، حتما به پلیس ۱۱۰ گزارش دهید تا برای شما مشکلی به وجود نیاید. خرید بیمه شخص ثالث نیز یکی از موارد مهمی است که در صورت خرید خودروی جدید باید تهیه شود. اگر هزینه تهیه بیمه برای شما زیاد است نگران نباشید، چون می‌توانید از خرید بیمه شخص ثالث اقساطی استفاده کنید.

استعلام تعداد پلاک فعال خودرو بنام یک شخص

چگونه بفهمیم که چند پلاک فعال به نام خودمان داریم؟

اگر جدیدا خودرویی خریداری کرده‌اید و می‌خواهید بدانید که پلاک آن به اسم شما زده شده یا نه؟ می‌توانید تنها با چند کلیک این کار را انجام دهید. همه پلاک‌های فعال که با یک کد ملی خریداری شده‌اند، در سازمان راهور ثبت شده و از طریق این سایت قابل مشاهده هستند. برای مشاهده پلاک‌های فعال به وارد کردن اطلاعات خاصی نیاز ندارید. تنها با استفاده از کد ملی می‌توانید وارد سامانه استعلام پلاک شده و اگر پلاک فعالی دارید آن را ببینید. شما همچنین گرفتن خلافی خودرو با موبایل را می‌توانید از طریق کد ملی و شماره موبایل مالک خودرو انجام دهید.

چه دلایلی برای استعلام پلاک فعال خودرو وجود دارد؛ لزوم آن چیست؟

علاوه‌بر ثبت معاملات خودرو، از دیگر مواردی که اشخاص زیادی بعد از نقل و انتقال خودرو، با آن مواجه خواهند شد، عدم تعویض پلاک خودرو  و فک پلاک توسط خریدار جدید است و به این خاطر که اطلاعات پلاک فک شده هر فرد در راهور موجود بوده، ضروری است تا فروشندگان از طریق روش استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی، از وضعیت پلاک خودروی منتقل شده، اطلاع پیدا کنند.

استعلام تعداد پلاک فعال با کد ملی و همچنین اطلاع از وضعیت پلاک فک شده هر فرد در راهور، به خاطر وضعیت پلاک‌هایی است که هنوز به نام شما بوده ولی از دسترستان دور هستند و استعلام آنها شما را از سوءاستفاده‌های احتمالی آگاه می‌کند.

لزوم این استعلام وقتی احساس خواهد شد که مالک سابق خودرو به ارتکاب جرم توسط خودرویی متهم شود که مالکیت آن را به شخص دیگری منتقل کرده ولی پلاک همچنان به اسم خودش است و باید در مورد این اتهامی که به او زده شده پاسخگو باشد. پس مهم است تا برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی بعد از اینکه وسیله نقلیه خود را فروختید، استعلام پلاک خودرو را در مورد هر تعداد پلاکی که دارید انجام دهید. باید برای پاسخگویی درباره اتهامی که به شما زده شده، به نیروی انتظامی مراجعه کنید. برای پیشگیری از چنین وضعیتی، فروشندگان بهتر است تا بعد از فروش خودرو، تعداد پلاک فعال با کد ملی را استعلام کنند.

دلایل استعلام پلاک فعال خودرو

 

سامانه استعلام پلاک فعال با کد ملی

نیروی انتظامی راهور برای دسترسی به اطلاعات در رابطه با پلاک فک شده، سامانه پلیس راهور را راه‌اندازی کرده است که مالکین وسایل نقلیه در آن می‌توانند به راحتی و تنها با چند کلیک، استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی را به هر تعدادی که موجود باشد بگیرند. همچنین خدمات دیگری مثل پیگیری مرسولات پستی، وضعیت نظام وظیفه، کارت سوخت، صدور مجوز خروج موقت از کشور و … که به ارگان پلیس و نیروی انتظامی مرتبط باشند نیز در این سامانه وجود دارد.

سامانه استعلام پلاک فعال با کد ملی

چه نکات مهمی در مورد استعلام پلاک فعال خودرو وجود دارد؟

در این قسمت می‌خواهیم نکاتی را در مورد نحوه و همچنین امکان استعلام تعداد پلاک فعال خودرو با کد ملی و اطلاع از وضعیت پلاک فک شده هر فرد در سامانه اینترنتی پلیس راهور بگوییم. اگر جدیدا خودرویی فروختید، استعلام تعداد پلاک‌های فعال با کد ملی را انجام دهید؛ به این علت که وقتی پلاک خودرویی به نام شما ثبت باشد، تمام مسئولیت‎های آن بر عهده خودتان است. به همین دلیل توصیه می‌شود که هر از گاهی، استعلام پلاک فک شده را انجام دهید تا در صورت مشاهده هر گونه مشکلی به پلیس راهور ۱۱۰ اطلاع دهید.

زمانی که مالکیت پلاک را تغییر می‌دهید، بهتر است تا خریدار و فروشنده هر دو به همراه یکدیگر به مرکز تعویض پلاک بروید. اگر فروشنده به هر دلیلی برای تعویض پلاک حاضر نشد، می‌تواند به خریدار وکالت دهد. تعویض پلاک میثم یکی از مراکزی است که می‌توانید به آن مراجعه کنید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر فروشنده خودرو برای تعویض پلاک به خریدار وکالت بدهد، باید پیگیری کرده تا از صحت انجام مراحل تعویض پلاک خودروی فروخته شده مطمئن شود. این کار از طریق سامانه استعلام تعداد پلاک فعال خودرو امکان‌پذیر خواهد بود.

استعلام پلاک فعال خودرو پس از تعویض پلاک

تعویض پلاک غیرحضوری خودرو بدون نیاز به حضور خریدار و فروشنده

فرایند تعویض پلاک به دلیل شلوغی مراکز، مراحل زمان بر، نوبت‌گیری‌های چندباره و همچنین عدم آگاهی از مدارک لازم و قوانین موجود، همواره از مشکلات نقل و انتقال خودرو بوده است. برای رفع این دغدغه، سفیران آیتول به عنوان دستیار و نماینده شما در انجام امور اداری و قانونی خودرو به جای شما به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و دیگر نیازی نیست نگران عدم آگاهی از فرایندها، اتلاف وقت، ترافیک و ازدحام صف‌های مراکز تعویض پلاک باشید. آیتول خدمات غیرحضوری دیگری مثل معاینه فنی و ترخیص خودرو از پارکینگ راهور را هم انجام می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر از این خدمات می‌توانید با کارشناسان ما در بخش پشتیبانی در تماس باشید.

همه خدمات خودرو، یکجا در آیتول

بیمه بدنه
بیمه شخص ثالث

استعلام بدهی خودرو
معاینه فنی غیرحضوری